موزاییک یکی از با دوام ترین و مقرون به صرفه ترین کفپوش ها در مصالح ساختمانی است که در همه جا از خیابانها ی پر تردد گرفته تا حیاط خانه ها استفاده می شود. هزینه ی کم در قبال دریافت محصولی مقاوم و پرکاربرد که این روزها در طرح و رنگ های متفاوت عرضه می شود بسیار جذاب است.
یکی از خوصوصیات بارز موزاییک سنگینی آن است که در بعضی موارد یک نقص به حساب می آید که این روزها با تولید موزاییک های سبکتر این مشکل برطرف شده. وقتی موزاییک در طبقات بالایی ساختمان کار می شود وزن آن اهمیت زیادی دارد. پس برای نصب موزاییک باید از یک کارشناس متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید، که کف مورد نظر تا چه وزنی را می تواند تحمل کند.
موزاییک در واقع یکی از انواع کفپوش بتنی است. بتنی متراکم که از سیمان، سنگ آهک وآب تشکیل شده و به دو روش پرسی و ویبره ای متراکم می شود. درصد استفاده از متریال مورد نیاز برای ساخت موزاییک بستگی به کابرد موزاییک و اینکه در کجا استفاده می شود دارد. قطعا موزاییکی که در حیاط خانه ها کار می شود نسبت به موزاییکی که به عنوان کفپوش در پیاده رو خیابان ها استفاده می شود تفاوت زیادی دارد زیرا کفپوش پیاده روها و خیابان ها بیشتر در معرض آب و هوا و تردد هستند؛ پس زودتر مستهلک می شوند در نتیجه باید از موزاییک مقاومتری به عنوان کفپوش خیابان ها استفاده کرد. مقاومت زیاد موزاییک مزیتت های زیادی دارد که یکی از آنها این است که نیاز به مراقبت در مقابل باد و باران، لکه، نشت آب، خراش و حتی ضربه های محکم را ندارد.

سیمان: مخلوطی از مواد معدنی است که در کوره به سیمان تبدیل می شود.

سنگ آهک: نوعی سنگ رسوبی است که از اثرات زیست شیمیایی کربنات کلسیم به وجود می آید.