درباره سرامیک بیشتر بدانید

سرامیک:

یکی از رایج ترین انواع کفپوش در ایران سرامیک است. سرامیک هم انواع متفاوتی دارد و با توجه به کیفیت و درجه سختی آن قیمت گذاری می شود.

سرامیک ها با انواع لعابدار و بدون لعاب دستهبندی می شوند. سرامیک لعابدار نیز دو نوع است؛ سرامیک با لعاب مات یا لعاب براق. اینکه انتخاب کدامیک بهتر است تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد اما انواع براق سرامیک به راحتی میتوانند آثار لکه یا تماس های سطحی را بازتاب دهند. ایراد کفپوش های سرامیکی مقاومت پایین آن ها در مقابل ضربه است به طوری که با افتادن جسم سخت لعاب سطح میپرید و جلوه خوبی نداشت که البته این مشکل در سرامیک های پرسلان و خاک سفید تقریبا وجود ندارد.

کفپوش سرامیکی میتواند با ضربه های سنگین یا حتی رفت و آمد مکرر بشکند یا ترک بردارد که با پیشرفت تکنولوژی الان سرامیک هایی داریم که مختص کف پارکینگ و پیاده رو هست و برای مصارف کف کارخانجات صنعتی و عبور کامیون هم مقاومت دارد. ایراد دیگر، درز های بین شبکه سرامیکی است. این درز ها با گذشت زمان جرم میگیرد و تمیزکردن این اجرام به سادگی ممکن نیست که خریداران میتوانند برای رفع این نگرانی از سرامیک های بدون درز و بند کشی استفاده نمایند. لیز بودن سطوح سرامیک هم یکی دیگر از عیوب آن است که میتوان با استفاده از سرامیک های مات انتخاب خود را تغییر داد.

البته سرامیک های براق موجود جهت تردد خانگی با رعایت اصول ایمنی تولید شده اند، اما بعضی از مصرف کنندگان جهت کف مکان هایی تظیر نمایشگاه اتومبیل و فروشگاه ها ترجیح میدهند از نوع سرامیک سوپر پولیش یا سوپر براق استفاده کنند تا لعاب آن مثل شیشه باشد و مشتری عکس خود را در سرامیک ببیند. نوع جدید سرامیک هم سرامیک های طرح پارکت هستند که واقعا پس از اجرا نمیتوان تشخیص داد که سرامیک کار شده یا پارکت. چون علاوه بر اینکه ابعاد و طرح های متنوعی دارد، سطح آن نیز مثل چوب زبر است و تمام مزایای پارکت را دارد. البته نسوز بودن، قیمت مناسب تر، عمر طولانی، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت از مزیت های سرامیک طرح پارکت می باشد.

نگه داشتن فرش و قالیچه ها روی سرامیک دشوار است اما اگر بجای پشتی از مبل و صندلی استفاده شود فرش روی سرامیک حرکت نمی کند و نیازی هم به استفاده از ترمز فرش نمی باشد.